HTML

χάρτης

Friss topikok

  • térképesember: Tobbfelekepp is leirjak ezt mostanaban vegulis. Peldaul ha az allam atyaskodik, szuksegszeruen inf... (2012.01.14. 15:28) Amikor tul nagy az allam
  • térképesember: Felreertheto voltam. (2012.01.14. 15:24) Allamcsod, dedukcio

Archívum

2012.01.08. 23:47 térképesember

Amikor tul nagy az allam

Címkék: friedman food for thought free to choose

Milton Friedman Free to Choose sorozatanak tizedik resze a szabadsagrol szol altalaban es az allami beavatkozasrol. Nem a rendszervaltas utani Magyarorszagot taglalja, es megis mintha azt akarna leirni. Friedman az Egyesult Allamokrol:

What we've been looking at is a natural human reaction to the attempt by other people to control your life when you think it's none of their business. The first reaction is resentment. The second is to attempt to get around it. And finally, there comes a decline in respect for law in general. There's nothing specially American about this. It happens all over the world whenever some people try to control other people. For example, take a look at what's happening to the British.

Graham Turner iro a Margaret Thatcher elotti Nagy-Britanniarol (hosszu, ugyhogy kiemelesekkel):

Take a small grocer in a country area say Devon. Very small turnover, how does he make money? He finds out that by buying through regular wholesalers, he always has to use invoices. But if he goes to the cash and carry and buys his goods from there, the profit margin on those goods can be untaxed because the tax inspectors simply don't know he had those goods. That's the way he does it. And if you take it to the top end, if you take a company director, there're all kinds of ways they can do it. They buy their food through the company, they have their holidays on the company, they put their wives as company directors even though they never visit the factory. They build their houses on the company by a very simple device, building a factory at the same time as a house. It goes absolutely right through the range, from the ordinary working class person doing quite menial jobs, right to the top end, businessmen, senior politicians, members of the cabinet, members of the shadow cabinet, they all do it. I think almost everybody now feels that the tax system is basically unfair. And everybody who can tries to find a way around that tax system. Now once that happens, once there's a consensus that the tax system is unfair, the country in effect becomes a kind of conspiracy, and everybody helps each other to fiddle. You've no difficulty fiddling in this country because other people actually want to help you. Now fifteen years ago that would've been quite different, people would've said hey, you know, this is not quite as it should be. So that's the first reason, a very high level of taxation. There's another factor that comes into it. And that is that over the years we've had a huge growth in bureaucracy, government expenditure, cotton wool if you like, protect people from the slings and arrows of ordinary life, you know, health service, all kinds of benefits of one sort or another. And I think this is coming to the consciousness of people, a sort of new factor, a feeling that things don't quite have the value that they had. Money is not a thing of value if you're sure you get it from one government body or other.

Vagyis: a magas adok a magyarnak vagy balkaninak hittre remesen hasonlito legkort teremtettek, ami a jogkoveto magatartast illeti. Mi tortenik ezalatt Skandinaviaban? Ha nem ez, miert nem?

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://khartesz.blog.hu/api/trackback/id/tr673530209

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

G.Freeman 2012.01.11. 09:41:40

Nálunk nem csak túl nagy az állam szerepe, hanem az általános közfelfogás is a régi, mindent tudni akaró mindent szabályozni akaró rendszert tükrözi.
Nálunk a bürokrácia abból az elvből kiindulva szabályoz hogy a "visszaéléseket", "jogosulatlanságot" alapból megakadályozza, ezzel mindenkit eleve potenciális bűnözőnek néz, és a törvények-szabályok úgy vannak megalkotva, hogy millióféle szabály van amely útjában van minden cselekedetnek, olyanoknak is amit egyébként nem kellene szabályozni.

Máshol, például Svédországban az állami bürokrácia, a törvények olyanok hogy mindenkiről azt tételezik fel hogy becsületes és ezt a kevés bűnelkövető miatt sem hajlandók megváltoztatni.
A két felfogás között az a különbség hogy nálunk a gyakorlatban mindent tiltanak, míg Svédországban mindent lehet, de ha törvénybe ütközik, akkor elkapják.

Nagy Britanniában összeszedik a használt étolajat, kezelik, meg lehet vásárolni, vagy bele lehet önteni a gépkocsiba, még örülnek is neki, itt tilos.
Itt ha valaki szeretne egy csónakot, és hajózni kíván vele, egy oldalnyi jogszabály tiltja meg, míg mondjuk az USA-ban egy tengerparti házhoz tartozik a csónak, -már majdnem hajó, és az illető tíz perc alatt megtanulja hogyan kell vezetni, és utána azt csinál vele amit akar.
Itt a gondoskodó és mindenről tudni, szabályozni akaró állam lehetetleníti el az életet, az egyéni ambíciót, a vállalkozókedvet. Ezért toporgunk egy helyben, tehetetlenül. Amit érdemes lenne csinálni nem lehet, amit lehet, nem érdemes.
Ha rendszert akarunk változtatni, gyökeres szemléletváltást kell véghezvinni.

térképesember · http://khartesz.blog.hu/ 2012.01.14. 15:28:43

Tobbfelekepp is leirjak ezt mostanaban vegulis. Peldaul ha az allam atyaskodik, szuksegszeruen infantilisnek tekinti a polgarait, es akkor onelegult mosoly stb. Nem tudom. De par napja akadtam ra az Ezert nem adok neked munkat cimu posztra angolul, az is egy jo szemlelteto gondolatkiserlet.

andorjakab.blog.hu/2012/01/06/this_is_why_i_don_t_give_you_a_job

Viszonylag komoly visszhangja is volt.
süti beállítások módosítása